Makaleler
Ortadoğu'yu Evinden Yönetiyor
Türkiye'nin ilk home office çalışanlarından Seagate Satış Müdürü Gülfem Çakmakçı'nın evi tam 8.5 yıldır aynı zamanda işyeri. Rusya, Ortadoğu, Doğu Avrupa ve Afrika pazarından sorumlu Çakmakçı, yıllık 450 milyon dolarlık işi, evinde kurduğu ofisinden idare ediyor.

Seagate Satış Müdürü Gülfem Çakmakçı'nın da işi son derece keyifli. Harddisk üreticisi Seagate'in Rusya, Doğu Avrupa, Ortadoğu ve Afrika pazarlarından sorumlu olan Çakmakçı, yıllık 450 milyon dolarlık bu işi evinden yönetiyor.
Arap Dili ve Edebiyatı'ndan mezun olduktan sonra turizm sektöründe staj yapan Çakmakçı, bu stajın ardından IT sektörüne girmeye karar vermiş. Çakmakçı, 1994 yılında dönemin büyük dağıtım firmalarından Karma'da işe başlamış. Çakmakçı, bir süre sonra Amerikan modem üreticisi Boca Research'ten bir teklif almış. Bu teklifin en heyecan verici yanlarından biri de Çakmakçı'nın 'eve geçecek' olmasıymış.

Evde Çalıştı, Ağladı
Çakmakçı, home office çalışmaya başlayışının öyküsünü şöyle anlatıyor: "Evden çalışmaya başlarken 'Yaşasın, harika olacak' dedim ama sonra duvara çarptım.
Üçüncü ayın sonunda ağlıyordum. Sonunda anladım ki olay kendini disipline etmek. Eğer bunu başarırsan çok keyif alıyorsun. Ben her sabah giyinip makyajımı yapıp saat 9'da masama otururum. 'Pijamalarla çalışırım' diye birşey yok.

8.5 yıldır evden çalışıyorum. 450 milyon dolarlık işi evden yönetiyorum. Seagate'te çalışmaya başladığımda Türkiye, Yunanistan ve İsrail'den sorumluydum. Şimdi ise Rusya, Doğu Avrupa, Ortadoğu ve Afrika'yı idare ediyorum."

Hemen Genel Müdür Olunmaz
Çakmakçı, IT sektöründe işe başlayacak gençlere sabırlı olmalarını öğütlüyor. Çakmakçı, "Gençler işe 'Hemen genel müdür olayım" diye başlıyor. Ama öyle bir şansları yok. Hepimiz önce biraz süründük, tırnaklarımızla kazıdık.
Önce üç, dört yıl çalışıp piyasayı koklamak ardından kariyer planlaması yapıp o yola doğru yürümek gerekiyor. 'Ben herşeyi yaparım' diye birşey yok. Çünkü yapamazsın. Gençler kariyer yapmak istedikleri konuda derinlemesine çalışmalı" diyor. Gülfem Çakmakçı, Türkiye pazarının çok hızlı gelişen bir pazar olduğuna dikkat çekerek her yıl yüzde 25 oranında bir büyüme gerçekleştiğini söylüyor.
Önümüzdeki yıl için pazarın yüzde 50'sini hedeflediklerini ifade eden Çakmakçı, sektörde hem maliyet, hem teknoloji hem de pazar lideri olduklarını belirtiyor.

Kaynak: Milliyet Kariyerim Gazetesi / Berrin Haberveren


22/05/2006

Makale anasayfasına geri dön  Sayfayı Yazdır

Bu konuyla ilgili yapılmış yorum bulunmamaktadır.
 
Üye Ol