Makaleler
2007 Yılı Hazır Giyim Sektörü Öncelikleri
Mehmet S. KUMBARACI
TGSD Yönetim Kurulu Başkan Yrd.

TGSD’nin 2000 yılında başlatıp ekonomik gelişmelere göre periyodik olarak geliştirdiği UFUK 2015 HGS Global Yeniden Konumlanma Projesi’nde sektörel stratejik hedefler ve yol haritası belirlenmektedir.

. 2010 yılında 500 milyar Dolar’a ulaşacağı öngörülen dünya tekstil ve hazır giyim pazarından "iyimser senaryolar"a göre yüzde 10 pay alabilir, sektörel ihracatını; tekstil 15 milyar Dolar ve hazır giyim de 35 milyar Dolar’a çıkarabilir. Bugun için 90 milyar Dolar’a yaklaşan genel ihracat performansı da 2010’da 130 milyar dolara çıkabilir.

. Türkiye, bilindiği gibi işçilik, enerji ve girdi maliyetlerinde ve yatırımcılara tanınan avanyajlarda Çin ve Mısır gibi ülkelerle rekabette zorlanmaktadır.

. 2007 yılının ilk iki ayında da tekstil ve hazır giyim sektörlerinin, esnek, kaliteli üretim ve hızlı termin avantajlarıyla ihracatını artırdığı görülmektedir. Ancak, ihracatçıların para kazanamadığı ve yaşam mücadelesi verdiği, her geçen gün, geçmişte başarılara imza atmış, madalyalı birçok ihracat firmalarının kapanma durumunda olduğu görülmektedir. Bir taraftan olumsuz koşullara baş kaldırarak artan ihracat, bir taraftan kapanan firmalarla kan kaybeden sektör ikilemi, acil çözümler gerektirmektedir;

- İhracatın, hammadde ve ara mallar ithalatına bağımlılığından kurtarılması yönünde dış ticarette ’yapısal değişim’ kaçınılmazdır. HGS’de ham ve ara mamul üretimi yapan tekstil sektörü desteklenmeli, bu destekler hazır giyim üretici/ihracatçılarına yansıtılmalıdır. Bu uygulamalarla, ihracat arttıkça ithalat artmayacak, önemli risk unsuru taşıyan "cari açık"a da çözüm getirilmiş olacaktır.

- Üretimin, sektörel ve bölgesel "üretim kümeleri"yle büyük kentler dışında yaygınlaştırılması, KOBİ’lerin organize üretim ve ihracata yönlendirilmesi, ekonomiye "can suyu" olabilecektir. (Çin’de 100 üretim kümesi ve her kümede 1000 kadar üretici firma, devlet destekleriyle ürettikleri malları, akıl almaz fiyatlarla dünya pazarlarına sürmektedirler) Üretim kümeleri, maliyet avantajlarıyla Mısır’a gitmek yerine kendi ülkesinde yatırımı özendirebilmelidir.

- Yurtdışında, tanıtım, pazarlama ve satış faaliyetleri, bireysel ve grup çalışmaları, etkin uygulamalarla özendirilmelidir.

Öncelikle Türkiye’de ’yatırım hevesi’ yeniden canlandırılmalı; yatırımcı, girişimci ülkemizin müreffeh ’yarınları’ için korunmalı ve yüreklendirilmeli; en önemli varlığımız olan eğitimli genç nesiller de ’üretken’ olma ve kendi geleceği için ülkesine hizmet etme bilinci yaygınlaştırılmalıdır.

Kaynak: Dünya Gazetesi


07/03/2007

Makale anasayfasına geri dön  Sayfayı Yazdır

Bu konuyla ilgili yapılmış yorum bulunmamaktadır.
 
Üye Ol