Makaleler
Son İki Yılda 1,3 Milyon Kişi Çiftçiliği Bıraktı

Son açıklanan işsizlik rakamları, tarım sektöründeki istihdamın şehirlere doğru kaydığını gösteriyor. Buna göre geçen yıl içinde tarım kesiminde çalışanların sayısı 405 bin azaldı.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Başkanı Şemsi Bayraktar, son iki yılda 1,3 milyon kişinin sektörden ayrıldığını belirterek, ’’Tarımda çözülme devam etmektedir.’’ dedi. Bayraktar, 1923’te istihdam edilen 5 milyon 31 kişinin yüzde 90’ının tarımda çalıştığını hatırlatarak, bu açıdan 2005’in bir ’’kırılma’’ yılı olduğuna dikkat çekti. Söz konusu yıl 907 bin kişinin tarım sektörünü terk ettiğine işaret eden Bayraktar, bunun sektör adına ’değişim’ biçiminde yorumlandığını belirtti. 2004-2005 rakamlarına göre tarımda istihdam 7,4 milyondan 6 milyon 493 bine geriledi. Başka bir ifadeyle tarımın toplam istihdamdaki payı yüzde 34’ten yüzde 29,5’e düştü. 2006’da da tarımda çalışanların sayısı yüzde 6,3 azalarak 6 milyon 88 bine indi. Bu azalmayla toplam istihdamda tarımın payı da bir önceki yıla göre 2,2 puan azalarak yüzde 27,3’e geriledi. 2005’te 907 bin kişi tarımı terk ederken, 2006’da tarımsal istihdamdaki sayısal azalma 405 bin kişi oldu. Bu durumda son iki yılda toplam 1 milyon 312 bin kişi tarımı terk etti. Mevcut durumda tarımda istihdam yükünün veya çalışan nüfusun azalmasına karşı çıkmanın mümkün olmadığını ifade eden TZOB Başkanı Bayraktar, tarımın yapısal dönüşümünün, bu sektörden geçinenlerin sayısının azalmasına ve buna bağlı olarak işletme yapılarının iyileşmesine, ölçeklerinin de büyümesine bağlı olduğunu kaydetti. İşsizliğin Türkiye’de çok önemli sorun olduğu bir dönemde tarımsal istihdamda bu kadar büyük bir daralma olmasının istenilen bir gelişme olmadığını ifade eden Bayraktar, bunun yanı sıra çiftçi sorunlarının da önemli olduğunu vurguladı.

Tarım kesiminde yaşanan yüksek yoksulluk oranının ve geçim sıkıntısının söz konusu kopmayı da beraberinde getirdiğini anlatan Başkan, yapılması gerekenin, öncelikle AB ülkelerinde olduğu gibi kırsal kalkınma politikaları eşliğinde, tarım dışı istihdam kapasitesinin yeterince artırılması ve buna paralel olarak kontrollü bir şekilde tarımdaki istihdamın azaltılması olduğunu, aksi halde sosyal riskin önüne geçilmesinin mümkün olmadığını öne sürdü. İstihdamın artırılmasında, teşviklerin sağlanmasıyla yatırımların artırılmasının temel çare olduğunu bildiren Bayraktar, bu doğrultuda piyasanın ihtiyaç duyduğu nitelikte işgücü yetiştirmek üzere mesleki eğitim programlarının önemli olduğunu ifade etti.

Kaynak : Zaman Gazetesi


12/03/2007

Makale anasayfasına geri dön  Sayfayı Yazdır

Bu konuyla ilgili yapılmış yorum bulunmamaktadır.
 
Üye Ol