Makaleler
Organik Poşet Var, Türkiye’de Alt Yapı Yok
Alman kimya şirketi BASFI’ın Türkiye, Ortadoğu ve Kuzey Afrika plastik satışlarından sorumlu başkanı Dirk Staerke, 1998 yılında Almanya ‘da ürettikleri geri dönüşebilen Ecoflex ve Ecovio poşetlerinin ancak 2008 yılında Türkiye pazarına sunmayı planladıklarını açıkladı.

Staerke, Türkiye Pazarı’nın bu ürünleri şu an hazır olmadığını çöp ayrıştırma alt yapısı ve farkındalık artınca ürünleri pazara sunmayı planladıklarını ifade etti. Staerke, plastik poşet kullanımını düşürmek ve geri dönüştürülebilir torbaların kullanımını yaygınlaştırmak için en büyük sorumluluğun hükümet ve marketlerde olduğunu söyledi. Türkiye’de dönüşümlü torbaların yaygınlaşması için çöp ayrıştırmanın gelişimi ve bunun alt yapısının ilerletilmesi gerektiğini vurgulayan Staerke, “Bedava verildiği sürece insanlara çöplerini atmak veya kişisel ihtiyaçları için fazla torba alacak. Bu yüzden de doğa da bu torbaları görmeye devam edeceğiz dedi.

Hammaddesi Nişasta
Nişasta hammaddesinden yapılmış mısır ve patatesten elde edilmiş polimer yapılı bu torbaların başta İskandinavya, Almanya, Hollanda, Fransa, Amerika ve Japonya sattıklarını belirten Staerke, en büyük pazarlarının İtalya olduğunu vurguladı.

Staerke, İtalya hükümetinin tarımı desteklemek için organik çalışmalarına önem verdiğini sözlerine ekledi.

Kaynak: Sabah Gazetesi/Fatih Atalay

22/08/2007

Makale anasayfasına geri dön  Sayfayı Yazdır

Bu konuyla ilgili yapılmış yorum bulunmamaktadır.
 
Üye Ol